Nobeli preemia

2021. a Nobeli preemia füsioloogia või meditsiini alal võitnud tööst on inspiratsiooni saanud ka hiina meditsiini teadlased.
THM ravi on efektiivne, kuid selle täpset toimemehhanismi ei teata.
Kuna nõelravi puhul on tegemist mehhaanilise ja moksibustsiooni puhul termilise stiimuliga, võib see aidata nende toimemehhanisme välja selgitada. Selgust võib saada ka ravitoitumise (erinevad maitsed) mõju kohta.

An inspiration to the studies on mechanisms of acupuncture and moxibustion action derived from 2021 Nobel Prize in Physiology or Medicine
https://journals.lww.com/ahm/Fulltext/2022/03000/An_inspiration_to_the_studies_on_mechanisms_of.1.aspx

Nobeli preemia füsioloogia või meditsiini alal pälvisid 2021. aastal  David Julius ja Ardem Patapoutian (USA).Nende teadustöö aitab selgitada fundamentaalset küsimust:
kuidas närvisüsteem tajub ja interpreteerib väliskeskkonnast saadud erinevaid signaale ja edastab neid?
Kuidas temperatuuri ja mehaanilised stiimulid muudetakse närvisüsteemis elektrilisteks impulssideks?

Teadlased avastasid temperatuuri ja puudutuste tajumiseks vajalikud valgud – puute- ja termoretseptorid- ning puudutust edastavad ioonikanalid (Piezo1, Piezo2).
Selgus,et kapsaitsiinile – tšillipiprad “tuliseks” muutev ühend – reageeriv retseptor (TRPV1) reageerib ka kuumaaistingule, kuid mentoolile -annab piparmündile iseloomuliku jahutava maitse- reageeriv retseptor (TRPM8) reageerib ka külmaaistingule.
Avastati ka teisi erinevatele temperatuurivahemikele reageerivaid TRPV1 ja TRPM8-ga seotud valke.  Samuti on teada ioonikanalid, mis aktiveeritakse küüslaugu, sibula, sinepi ja mädarõika spetsiifilisi maitseid andvate keemiliste ühendite poolt.

Piesokanalid on mehhanosensitiivsed ioonikanalid, mis reageerivad naha või siseelundite  mehaanilisele stiimulile. Mõlemad ioonikanalid (Piezo1, Piezo2) muutuvad aktiivseks, kui rakumembraanile avaldatakse rõhku. Nad on olulised paljude füsioloogiliste protsesside (kehaasend, liigutused, vererõhu ja hingamise regulatsioon, kusepõie täitumine) ja haiguste (k.a vähkkasvajad)  puhul.

Need avastused algatavad palju edasisi uuringuid.
Inspiratsiooni on saanud ka hiina meditsiini teadlased.

THM ravi on efektiivne, kuid selle täpset toimemehhanism ei teata.
Kuna nõelravi puhul on tegemist mehhaanilise, moksibustsiooni puhul termilise stiimuliga, võib see aidata ka nende toimemehhanisme välja selgitada. Selgust võib saada ka ravitoitumise (erinevad maitsed) mõju kohta.

Loe veel:
https://eestiarst.ee/2021-aasta-nobeli-fusioloogia-voi-meditsiini-preemia-anti-kehameelte-molekulaarse-sisendi-selgitamise-eest/

https://novaator.err.ee/1608358214/nobeli-meditsiinipreemia-laks-temperatuuri-ja-puutetaju-aluse-avastajatele

Hiina traditsioonilise meditsiini akadeemia farmakoloog Youyou Tu pälvis 2015.a Nobeli meditsiinipreemia.

Artemisiniini leidmises mängis võtmerolli Hiina traditsioonilise meditsiini akadeemia farmakoloog Youyou Tu. Naise näol on tegu ka esimese hiinlasega, kes on pälvinud Nobeli preemia Hiinas elades ja töötades.

Youyou Tu lähtus uute malaariaravimite otsimisel ravimtaimi ja nende omadusi kirjeldavatest ürikutest. Tu ja ta kolleegide sõelale jäi 200 ravimtaime 380 ekstrakti. Farmakoloog leidis pärast ulatuslikke loomkatseid, et sajandeid varem palaviku langetamiseks kasutatud üheaastasest pujust (Artemisia annua) eraldatud aktiivne toimeaine tapab tõhusalt malaariat tekitavaid parasiite. Tänapäeval kasutatakse artemisiniini ja selle derivaate malaaria tõrjumisel esmaravimina.

www. novaator.err.ee

Loe veel:
Nobeli meditsiinipreemia pälvisid parasiithaiguste tõrjujad (2015)

Nobel Prize winner Tu Youyou helped by ancient Chinese remedy (2015)