Anestesioloog-nõelraviarsti isiklik nõelravikogemus Covid-19 puhul

(töötas 2020. kevadel New Yorki haigla intensiivraviosakonnas eesliinil)

https://www.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/acu.2020.1467
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33613815/

Nõelravi vaigistab tsütokiinide tormi

Tsütokiinide torm on tõusnud erit huviorbiiti seoses Covid-19´ga, kuid seda võib esineda kõikide infektsioonide puhul. Tsütokiinide torm on eriti iseloomulik sepsisele, siis tekivad organkahjustused ning sageli ka fataalne põletikureaktsioon infektsioonile.

Harvardi Meditsiinikooli neuroteadlaste juhitud uuringus õnnestus nõelravi abil edukalt ohjeldada tsütokiinide tormi süsteemse põletikuga hiirtel ja tuua selgust nõelravi toime aluseks olevale neuroanatoomilisele toimemehhanismile.
Antud uuringus kasutati elektroakupunktuuri.
Nõelravi aktiveeris erinevaid signaalradu, mis olid päästikuks kas põletikku soodustavale või pidurdavale reaktsioonile bakteriaalse süsteemse infektsiooniga loomadel.

Selgus nõelravi stimulatsiooni mõju loomade hakkamasaamisele tsütokiinide tormiga (suure hulga põletikku soodustavate molekulide kiire vabanemine).
Nõelravi toime oli seotud kolme teguriga: mõjutuse koht, intesiivsus ja ravi ajastus, kusjuures nende mõju  põletikumarkeritele ja elulemusele oli lausa dramaatiline.

Vahetult enne tsütokiinide tormi tehtud kõrge intensiivsusega nõelraviprotseduuri puhul suurenes elulemus 20% lt 80% ni. Tormi ja selle kõrgpunkti ajal tehtud nõelravi andis halvemad tulemused.

Järeldus: Tuleb leida võimalused nõelravi lisamiseks süsteemse põletiku k.a sepsise raviarsenali.

Acupuncture activates inflammation-regulating pathways, tames cytokine storm in mice (Harvard University, USA 2020)
https://hms.harvard.edu/news/quieting-storm

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.